
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Class AB |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Supply Type | Single |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Output Power | 1.2 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 66 dB |
| Max Output Power | 1 W |
| Load Impedance | 8 Ω |
| Schedule B | 8542330000 |
Stock: 4896
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75747
Ext.Price$0.75747
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75747 | $0.75747 |
| 10 | $0.54972 | $5.49720 |
| 25 | $0.49843 | $12.46075 |
| 50 | $0.46846 | $23.42300 |
| 100 | $0.44029 | $44.02900 |
| 300 | $0.41792 | $125.37600 |
| 500 | $0.39669 | $198.34500 |
| 1000 | $0.38301 | $383.01000 |
| 3000 | $0.36685 | $1100.55000 |
| 5000 | $0.35137 | $1756.85000 |
